top of page
2.jpg
Ekran görüntüsü 2022-12-05 195203.jpg

GEN Eğitim Kurumları, 2009 yılından bugüne uzaktan eğitim ve dijital yayıncılıktaki deneyimi, ulusal ve uluslararası yazılım, içerik, eğitmen sunan çözüm ortakları ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle GEN Dijital Okulu’nu hayata geçirmiştir.

 

GEN Dijital Okulu, 3-18 yaş aralığındaki öğrencilere eğitim sunmakta; canlı eşzamanlı online eğitim ve eşzamanlı olmayan sanal eğitim uygulamalarını bünyesinde bulundurmaktadır.

 

GEN Dijital Okulu, Google okuludur. Google’ın dünyadaki en büyük sunucu sağlayıcı olması ve en üst düzeyde güvenlik standartlarını sağlayan uygulamalar kullanması, GEN Dijital Okulu’nun Google partneri olmasının en öncelikli nedenidir.

 

Bir diğer yandan GEN Dijital Okulu, K12net işbirliği ile online sınav, ölçme değerlendirme, interaktif ödevlendirme ve kontrol etme, dijital hata kitapçığı vb. birçok hizmeti gerçekleştirmeye fırsat veren bir “Öğretim Yönetim Sistemi (LMS)”dir.

 

Öğretmenin evden veya okuldan, kendisinden uzakta olan öğrenciye canlı, online dersi en verimli şekilde sunması için kullandığı donanımlar ve internet altyapısı da son derece önemlidir. Bu anlamda GEN Dijital Okulu’nda görev alan öğretmenlere eğitim teknolojileri ve metodlarıyla ilgili tüm eğitimler verilmiş; GEN Eğitim Kurumları’nın sınıfları dokunmatik ekranlı cihazlarla donatılmış, metroethernet ile internet altyapıları kuvvetlendirilmiş, içerikler dijitalleştirilmiş ve interaktifleştirilmiştir.

DigiGEN online ancak eş zamanlı olmayan (asenkron) sanal eğitim sunmaktadır. DigiGEN web arayüzü ve basılı dokümanlarda yer alan karekodlar aracılığı ile, 5.sınıftan 12.sınıfın sonuna kadar ilgili sınıf seviyesinde yer alan tüm konuların Konu Anlatım Videolarını, GEN Eğitim Kurumları’nda kullanılan kitap ve sınavlardaki soruların Soru Çözüm Videolarını, Yaparak Öğrenmeyi destekleyen Bilim Seti ve Steam temelli eğitimi destekleyen STEAM Kit Uygulamalı Ürünlerinin Yönerge Videoları ile yer alır. DigiGEN öğrencilere her yerden, dilediği zaman (7/24) ve istediği cihazı kullanarak öğrenme, pekiştirme, uygulama, tekrar etme imkanı sağlar.

GEN Dijital Okulu’nda GEN Eğitim Kurumları öğretmenleri

eğitim verdiği gibi, İngilizce eğitiminde anlaşmalı olduğu çözüm ortağı sayesinde İngilizce öğretmenleri ile öğrenciye birebir canlı online eğitim verir.

 

Eton College ile Türkiye’deki ilk işbirliğini sağlayan GEN Eğitim Kurumları, öğrencilerine Eton College’ın İngilizce öğretmenlerinden “Soft Skills” (Yaşam ve İletişim Becerileri) eğitimi sunar ve eğitim sonunda uluslararası geçerliliği olan ve son derece prestijli olan EtonX Sertifikasına sahip olmayı sağlar.

Evde Canlı Online Eğitim

Okulun kapalı olduğu ve tamamen uzaktan eğitim yaptığı dönemlerde, öğretmen ve öğrenciler evden, kendi cihazlarından bağlanarak Canlı Online Dersler gerçekleştirirler.

 

Canlı Online Derslerde video, ses, metin ve ekran paylaşım imkanı sunulur. Derslerin aktif geçmesi ve verimli olması için öğrencilerin derse katılımı ve paylaşılan ekran üzerinde çalışmaları büyük ölçüde sağlanır.

 

Dersler haftalık program dahilinde uygulanır.

 

Öğrencinin ve öğretmenin kullandığı cihazın dokunmatik ekranlı bir bilgisayar olması veya tablet olması, ayrıca stylus adı verilen dokunmatik ekran kalemin kullanılması önerilir. Bir diğer alternatif ise USB bağlantılı touchpad tablet (grafiker tableti) ile öğrenci ve öğretmenin rahat yazı yazması, şekiller yapması sağlanabilir.

Okuldan Eve Canlı Online Eğitim

Okulun açık olduğu ve yüz yüze eğitim yapıldığı zamanlar, öğretmen okuldaki sınıfta fiziksel olarak bulunarak eğitim verirken, derse katılamayan öğrenciler evlerinden sınıfa uzaktan bağlanabilir.

Sınıf içinde Online Sınıf konsepti diye tanımladığımız bu uygulamada öğretmen video konferans programını açarak, sınıfta olmayan öğrencilerin canlı online olarak uzaktan sınıfa bağlanmasını sağlar. Öğretmen ekran paylaşımı yaparak akıllı tahtanın ekranını uzaktan bağlanan öğrenciler ile paylaşırken, sınıfta yer alan öğretmen ile tahtayı çeken kamera ise, görüntüyü yine uzaktan bağlanan öğrencilere iletir.

Bu sayede öğrenciler, uzaktan sınıfa bağlanarak, ders anlatımını izleyebilir, akıllı tahtaya yazılanları cihazınızın ekranında anlık olarak görüntüleyebilir, öğretmenine soru sorabilir, öğretmeninden gelen soruları yanıtlayabilir, ses ve kamera görüntüsünün yanı sıra ekranını paylaşarak derse aktif katılım sağlayabilir, eş zamanlı uzaktan bağlanan diğer öğrencilerle küçük grup çalışmaları gerçekleştirebilir.

Yıl içinde okula devamsızlık yapılması durumunda, öğrencilerin eğitimden yoksun kalmamaları sağlanır.

Her Yerden 7/24 Sanal Eğitim

DigiGEN Online Eğitim sayesinde öğrenciler zaman ve yer sınırlaması olmaksızın, Konu Anlatım videolarını izleyerek öğrenir, pekiştirir, ve tekrar eder; soruların Çözüm Videolarını izleyerek ise boş bıraktığı ve yanlış yaptığı soruların çözümlerini  öğrenebilirler.

 

DigiGEN Online Eğitim’e, digigenplay.com adresli web sitesini ziyaret ederek; ayrıca kitap ve sınavlara yer alan karekodları telefon veya tabletin kamerasına okutularak soru çözüm videolarına erişim sağlanır.

 

Ekim 2020 tarihinde yayına girecek olan web sitesi öğrencilerin eğitimine destek verecek, kişiye özel eğitim sunacaktır. Bu imkan sayesinde öğrenciler kesintisiz eğitime erişim sağlayacak, kısa sürede ve en hızlı şekilde bilgiye ulaşacaktır.

Online Sınav

Sınav takvimi dikkate alınarak okulda uygulanan veya uygulanması planlanan tüm sınavlar, uzaktan eğitim ile hizmet alan öğrencilere Online Sınav şeklinde sunulmaktadır.

 

Belirlenen süre zarfında ekranda açık olan sınav, interaktif şıkların işaretlenmesi ile tamamlanır. Sınav sona erdikten hemen sonra öğrenci sınav sonuç karnesi, kazanım analizi gibi detaylı ölçme değerlendirmeye anında ulaşabilir. Aynı zamanda sınavda yer alan tüm soruların çözüm videolarını izleyerek yapamadığı soruların çözümünü öğrenebilir.

 

GEN Eğitim Kurumları, sosyal sorumluluk projesi olarak 11 Nisan 2020 tarihinden itibaren her hafta Cumartesi ve Pazar günleri, tüm Türkiye’ye ücretsiz online deneme sınavı uygulamaktadır. Bu sınavlara 4 ayda içinde 4.sınıftan 12.sınıfa kadar 5,000’i aşkın öğrenci katılmıştır.

Uzaktan Yakın Takip ve Sürekli İletişim

Mentör öğretmenler ve Rehberlik Birimi tarafından öğrencinin akademik, sosyal ve psikolojik gelişimi takip edilmektedir.

 

Her ders yoklama alınır, derse katılmayan öğrenciyi arar ve motive ederek derse katılmasını sağlar.

 

Gerçekleşen sınavların ölçme değerlendirme sonuçları, ödev takip çizelgesi ve derslerdeki performans analizine göre en az iki haftada bir telefon veya video konferans şeklinde öğrenci- öğretmen ve

veli-öğretmen görüşmeleri gerçekleşir; değerlendirmeler ve başarı odaklı planlamalar yapılır.

bottom of page